Gotowanie potraw świątecznych

Gotowanie potraw świątecznych Potrawy w święta Bożego Narodzenia zależne są od regionu kraju. Na stole wigilijnym bezapelacyjnie musi być minimum dwanaście potraw. Zazwyczaj jest ich więcej. A oto przykładowe potrawy wigilijno świąteczne w zależności od zaplanowania w danym roku kalendarzowym: karp i inne ryby smażone i w galarecie, pierogi z grzybami w bardzo dużych ilościach, zupa grzybowa, śledź przyrządzony na różne sposoby, sałatki warzywne, opłatek, kompot śliwkowy, barszcz czerwony z uszkami lub pasztecikami. Do dań mięsnych można zaliczyć pieczona kaczka lub indyk. Zamiast wędlin, które są na co dzień mamy ochotę skosztować czegoś lepszego, które jest bardziej pracochłonne. Praktycznie różnorodne mięso pieczone ze schabu środkowego, karkowego, łopatki, szynki, boczek. Mięsa te należy przygotowywać już trochę wcześniej, bo muszą pomoczyć się w zalewie, aby były bardziej kruche i smaczniejsze. Święta są tym okresem, że można zrobić do jedzenia coś wykwintnego, bardziej pracochłonnego, coś co się nie robi na co dzień.

Tagi: , , ,

Tradycje bożonarodzeniowe

Tradycje bożonarodzeniowe Po wieczerzy, którą powinno się spożywać wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki następuje moment wyczekiwany przez wszystkich, szczególnie zaś przez dzieci, czyli obdarowywanie się prezentami. Podkłada się je pod choinkę tak, aby inne osoby nie mogły tego zauważyć. Gdy już wszystkie są na miejscu, przeważnie najmłodsza osoba z rodziny roznosi prezenty osobom, dla których są one przeznaczone. O północy należy udać się, najlepiej całą rodziną do kościoła na mszę zwaną pasterką, aby uczcić narodziny Jezusa i wtedy też tak naprawdę zaczynają się Święta. W większości świątyń stawia się specjalne szopki, które mają obrazować Matkę i Ojca z Dzieciątkiem, którzy stoją w stajence w otoczeniu Trzech Króli i zwierząt przybyłych tam z okazji narodzi Króla. Tak w pierwsze jak i w drugie Święto powinno się iść na świąteczną mszę, ponieważ jest to niezbędne do prawidłowego, w sensie duchowym, przeżycia ich. Boże Narodzenie to taj naprawdę najpiękniejsze święta w całym roku kościelnym, odznaczające się szczególną, trudną do wyjaśnienia magią.

Tagi: , , ,

Opłatek

Opłatek W każdej rodzinie chrześcijańskiej na wigilijnym stole nie może zabraknąć opłatka. Opłatek jest symbolem dzielenia się chlebem. Przed pierwszą gwiazdką wszyscy zasiadają do stołu wigilijnego i przed konsumpcją składają sobie życzenia, dzielą się opłatkiem i odmawiają wspólnie modlitwę. Obecnie w opłatek można zaopatrzyć się wszędzie. W sklepach, w kościele, na ulicy, bazarach. Biorąc opłatek z kościoła dajemy na tacę co łaska, ale nie mniej niż i jest wyszczególniona kwota. W pozostałych punkach płacimy za niego tyle ile wskazuje cena. Jest to praktycznie towar w sprzedaży jak każdy inny. Nie widzę powodów dorabiania producentów tego towaru tylko dlatego, że na przykład kupię go od osoby przebranej za aniołka. Opłatek wolę już kupić w kościele bo bynajmniej pieniądze idą na zbożne cele. Wydaje mi się, że osoby biedne w kościele dostaną opłatek za darmo. W sklepach na pewno nie. Nastała moda wysyłania opłatka w pocztówkach świątecznych, które wysyłamy z życzeniami. Koszt tego opłatka wliczony jest już w całość za kartkę świąteczną.

Tagi: , ,