Przygotowania Świąteczne

Przygotowania Świąteczne Święta zawsze zbliżają się bardzo szybko. Jeśli jest to możliwe najlepszym rozwiązaniem byłoby wziąć urlop i wyjechać. Zapomnieć o sprzątaniu, przygotowywaniu, gotowaniu. Przyjść na gotowe i świętować. Niestety nie wszyscy mogą z tego skorzystać. Trzeba się po prostu wziąć za robotę. Aby wszystko przebiegało łatwo i przyjemnie należałoby zrobić sobie plan zajęć przedświątecznych. Zakupy zależne są od przeznaczonych funduszy pieniężnych. Prezenty powinny być kupione już wcześniej aby nie zaprzątały głowy na ostatnią chwilę. Biorąc pod uwagę wartość prezentów można się już do nich przygotowywać kilka miesięcy wcześniej aby koszty rozłożyć równomiernie i za bardzo ich nie odczuć w grudniu. Wiele potraw można zrobić samemu i też wcześniej. W odpowiednim momencie wyjąć tylko z zamrażalnika. Przy podziale obowiązków między członkami rodziny włączając także małe latorośle przygotowania świąteczne mogą pójść szybko i sprawnie. Gdy każdy się zaangażuje poważnie to praca idzie szybciej i w wigilię można mieć już dużo czasu wolnego przed kolacją wigilijną.

Tagi: , ,

Gotowanie potraw świątecznych

Gotowanie potraw świątecznych Potrawy w święta Bożego Narodzenia zależne są od regionu kraju. Na stole wigilijnym bezapelacyjnie musi być minimum dwanaście potraw. Zazwyczaj jest ich więcej. A oto przykładowe potrawy wigilijno świąteczne w zależności od zaplanowania w danym roku kalendarzowym: karp i inne ryby smażone i w galarecie, pierogi z grzybami w bardzo dużych ilościach, zupa grzybowa, śledź przyrządzony na różne sposoby, sałatki warzywne, opłatek, kompot śliwkowy, barszcz czerwony z uszkami lub pasztecikami. Do dań mięsnych można zaliczyć pieczona kaczka lub indyk. Zamiast wędlin, które są na co dzień mamy ochotę skosztować czegoś lepszego, które jest bardziej pracochłonne. Praktycznie różnorodne mięso pieczone ze schabu środkowego, karkowego, łopatki, szynki, boczek. Mięsa te należy przygotowywać już trochę wcześniej, bo muszą pomoczyć się w zalewie, aby były bardziej kruche i smaczniejsze. Święta są tym okresem, że można zrobić do jedzenia coś wykwintnego, bardziej pracochłonnego, coś co się nie robi na co dzień.

Tagi: , , ,

Lista potraw świątecznych

Lista potraw świątecznych Listę potraw świątecznych każdy robi według swoich potrzeb. Od tego uzależniony jest częściowo termin zakupów. W zależności czy potrawy mają być gotowe czy robione z półproduktów. Obecnie każdy jest zagoniony i pracuje do ostatniej chwili, więc nie zawsze na przygotowanie świąt w stylu domowym jest możliwe. Poza tym w sklepach można kupić praktycznie wszystko gotowe lub zamówić bez zbędnej pracy. Ja niestety należę do tradycjonalistek i nie ma to jak święta przygotowane samemu. Listę wszystkich potrzebnych rzeczy robię już na początku grudnia. Do połowy grudnia mam czas na kupno wszystkich rzeczy nie związanych z jedzeniem. W drugiej połowie grudnia kupuję rzeczy, które mogą już leżeć i czekać bez zepsucia. Niektóre potrawy już przygotowuję i mrożę, aby w odpowiednim dniu tylko wyjąć , odmrozić i podawać podgrzane do stołu. Tak rozłożone zakupy i przygotowanie potraw sprawdzają się już od kilku lat i w dzień wigilijny jest minimum pracy. Tym sposobem można zasiąść wcześniej do kolacji.

Tagi: , , ,