Obraz świata

Obraz świata W hinduizmie świat składa się z tarczy, z górą w środku, otoczoną kontynentami i morzami. Pod spodem znajdują się światy podziemne, które zamieszkują demony. Wszechświat otoczony jest powłoka i dlatego często nazywany jest „jajem świata”. Najważniejszą zasadą w hinduizmie jest wieczne prawo, czyli drachma. Rządzi ono wszystkimi zasadami i tworzy naturalny proces świata. Jest najwyższą i ostateczną zasadą. Podlegają jej nie tylko ludzie, ale również bogowie, dlatego oni także skazani są na przemijanie i ponowne narodziny. Centralne miejsce zajmuje tutaj nauka o karmanie i związanej z nim wędrówce dusz. Celem życia ludzkiego jest osiągniecie ponownego wcielenia poprzez dobre uczynki. Winszuici uważają, że człowiek nie może działać samoistnie i potrzebuje pomocy boga. Niektóre systemy, głoszą konieczność współdziałania z boskim dziełem oraz że zbawienie jest możliwe dopiero po śmierci. Inni, że można je uzyskać już podczas życia ziemskiego.

Tagi: , ,

Telewizor – okno na świat

Telewizor - okno na świat Telewizor jako okno na świat może być w taki właśnie sposób pojmowane również przez dziecko. Pamiętajmy jednak, że dzieci nie posiadają stałego źródła dochodu, a co za tym idzie nie mogą sobie pozwolić na zakup całkiem nowego telewizora. Jednak, kiedy nadchodzi czas komunii świętej, a przynajmniej tego pierwszego razu w życiu każdego człowieka, każde dziecko oczekuje, że dostanie jakieś prezenty. Jeżeli posiadamy dość zamożną rodzinę to możemy spodziewać się naprawdę drogich i prestiżowych prezentów, jednak moim zdaniem nie liczy się to, jakie to są prezenty, ale tak właściwie to jak one zostały wręczone i oczywiście liczy się sam fakt, że ktoś pofatygował się dla nas i sprawił nam prezent. Telewizor może okazać się bardzo dobrym pomysłem na prezent, ponieważ jeżeli jest brzydka pogoda, to nasze dziecko na pewno nie dostanie pozwolenia ood rodziców, czy prawnych opiekunów na wyjście na zewnątrz domu. W takiej sytuacji dziecko będzie mogło włączyć sobie telewizor w pokoju i wtedy na pewno nie będzie się nudziło.

Tagi: , ,

Świat bogów

Świat bogów Słowo oznaczające w hinduizmie bogów brzmi ” dewa”, co oznacza świecić, promieniować. Świat bogów przeszedł ogromną przemianę. Miejsce wedyjskich bogów zajęli trzej nowi: Brahma, Wisznu i Śiwa. Brahma uważany jest za boga, który uczestniczy w powstawaniu świata oraz ogłasza święte Wedy. Często jest również utożsamiony z ” Panem Stworzeń”. Legenda o jego powstaniu obala jednak jego absolutyzm. Miał on postać lotosu wyrosłego z pępka Wisznu, dlatego nie symbolizują go społeczne tendencje unicestwienia i ponownego stworzenia. Winszuj uważany jest za ważniejszego boga niż Brahma. Uosabia on zasadę zachowania świata dzięki bohaterskim i szlachetnym czynom. Bóg ten występuje w dziesięciu wcieleniach, które przypadają na cztery wieki świata. Każdy wiek kończy się upadkiem, któremu Winszuj stawia kres po to by świat mógł powstać na nowo. Łaskawy Śiwa jest najlepiej znanym bogiem. Jest to postać dwugłowa odzwierciedlająca dwa oblicza, zarówno dobro jak i zło. W sferze duchowej uważany jest za ascetę, który przez samoumartwienie stwarza nowy byt.

Tagi: , ,

Rodzaje świąt

Rodzaje świąt Wyznając wiarę chrześcijańską, każdy wierzący powinien należycie obchodzić pewne święta, które są uznane przez Kościół za ważne. Należy je należycie celebrować, najlepiej oczywiście tak, jak zaleca to nam Kościół, chodzić w owe święta modlić się do kościoła, a także wykonywać szereg rzeczy które mają na celu uwydatnienie świątecznego nastroju, skupienie się na wierze oraz podniesienie uroczystego charakteru tych dni. Kościół Rzymsko – Katolicki wyznaje wiele świąt, aczkolwiek skupia się to tak naprawdę wśród społeczeństwo wokół kilku wybranych świąt, które są chętnie celebrowane przez wiernych. Święta te nie zawsze są najważniejsze patrząc pod kątem wiary, aczkolwiek chętnie wyznaje się je, ponieważ nieraz wiąże się to po prostu z dniem wolnym od pracy, jak np. piętnasty sierpień. Celebracja co ważniejszych świąt jest dla katolików rzeczą bardzo ważną, ponieważ można wtedy odpocząć od szarego życia codziennego. Święta mają w sobie pewnego rodzaju magię, która zachęca ludzi do obchodzenia świąt.

Tagi: , ,