Historia hinduizmu

Historia hinduizmu Hinduizm zjednoczył w sobie dwie tradycje religijne: rodzima tradycję staroindyjską i religie Ariów, którzy najechali półwysep. W obrębie kultury doliny Indus ukształtował się kult obrazów, obejmujący kamienie falliczne oraz niektóre wyobrażenia religijne, takie jak swastyka, która symbolizowała słońce. Z kolei wiara aryjska została spisana w Wedach. Stanowi ona przykład henotoizmu. Religia ta sprowadzała się do wiary w ponadosobowy porządek świata, któremu podlegali wszyscy bogowie. Charakterystyczny jest, więc dla hinduizmu jest dualizm. Około 1000 roku Ariowie dotarli do Gangesu i podporządkowali sobie tamtejszą ludność, tworząc system klasowy. Podział ten stal się podstawą systemu kast. Dzięki rytuałom kasta Braminow zdobyła ogromne wpływy. Uważali oni, że nawet bogowie muszą być posłuszni ich wiedzy. Hindusi przekonani są o boskiej czystości wód Gangesu. Odbywają tu każdego ranka kąpiele, którym towarzysza modlitwy. Kąpiel w Gangesie daje im nadzieję, że dzięki oczyszczeniu wyrwą się z cyklu narodzin i śmierci oraz od razu dostąpią zbawienia.

Tagi: , ,

Wielkanoc

Wielkanoc Patrząc pod kątem wiary chrześcijańskiej, najważniejszym ze wszystkich świat obchodzonych w kościele rzymsko – katolickim jest Wielkanoc, ponieważ symbolizuje ona kwintesencję tej wiary, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta wielkanocne kojarzone są w obecnych czasach z jajkami, pisklętami, zajączkiem i baziami stojącymi na stole. Każda z tych rzeczy ma swoje uzasadnienie. Jajka są symbolem nowego życia, ponieważ wykluwają się z nich malutkie pisklęta, czyli nowe życie. W niektórych rejonach Wielkanoc kojarzy się także z zajączkiem, który ma za zadanie przynoszenie prezentów, aczkolwiek jest to jednak mimo wszystko dość rzadko spotykane, ponieważ Wielkanoc nie ma zbyt komercyjnego charakteru. Święta Wielkiej Nocy poprzedzone są Wielkim Tygodniem, który to jest zwieńczeniem Wielkiego Postu symbolizującego czterdziestodniowy pobyt Jezusa na pustyni. Dlatego też powinno się wtedy unikać wszelkich rozpust, co jednak w dzisiejszym świecie dość rzadko jest robione przez wiernych, którzy coraz częściej oddalają się od swojej wiary.

Tagi: , ,

Pieniądze

Pieniądze Najczęstszym prezentem są właśnie pieniądze, a powód jest chyba oczywisty, ale dla ludzi, którzy mają malutkie problemy z kojarzeniem faktów w ramach przypomnienie spróbuje to po krótce opisać. Oczywiście dawanie pieniędzy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale jednocześnie bardzo mądrym, ponieważ idąc na wesele nie zawsze mamy pojęcie, jakie przedmioty czy jaki gust ma dana para, więc wtedy dajemy im pieniądze, które zawsze się przydadzą, a młoda para może zrobić z nimi, co tylko im się podoba. Pieniądze oczywiście to chyba najbardziej pożądany przedmiot w naszym kraju. Ludzie nie są za szczególnie bogaci, a poza tym to nie odgrywa większej roli, ponieważ duża część ludzi kieruje się powiedzeniem brzmiącym nie inaczej jak w miarę jedzenia rośnie apetyt. Znaczy to nic innego jak to, że człowiek posiadający dużo pieniędzy będzie ich coraz więcej wydawał, czyli jego potrzeby będą rosły, a żeby je zaspokoić to oczywiście będzie potrzebował coraz to więcej pieniędzy, które niestety trudno jest zdobyć.

Tagi: , ,

Zestaw sztućców

Zestaw sztućców Sztućce też się przydadzą, chociaż tak właściwie takie zdanie moglibyśmy powiedzieć o niemalże każdym prezencie, bo jeżeli jest on za darmo to, dlaczego nie mielibyśmy go sobie zatrzymać, a na pewno kiedyś nam się przyda w mniejszym lub w większym stopniu. Sztućce to oczywiście jeden z podstawowych przedmiotów, jaki powinien znaleźć się na wyposażeniu kuchni, ponieważ dzisiejsze czasy to czasy tak zwane cywilizowane, a więc człowiek żyjący w dzisiejszych czasach musi zachowywać się godnie i kulturalnie, a co za tym idzie musi zachowywać się w sposób nieodstający zbytnio od przyjętych zasad zachowania. Sztućce w dzisiejszych to między innymi widelec, łyżka, nóż. Dzięki nim właśnie możemy spożywać nasze potrawy. Najczęściej są one podawane na talerzach lub półmiskach, a więc bardzo niestosownie byłoby brać z ich pokarm gołymi rękami. Dlatego człowiek wymyślił sobie widelec i nóż, które niby miałyby ułatwić pożywianie się człowiekowi, a na pewno już mają sprawić by pożywianie się stało kulturalniejsze.

Tagi: , , ,